Mój blog o wszystkim

Ostatnim razem namawialiśmy Państwa na wymianę ościeżnicy przy jednoczesnym wstawianiu nowych drzwi. Udostępnimy Państwu kilka informacji, na ten temat. Na początku należy pamiętać, aby po uprzednim wmontowaniu ościeżnicy w ścianę, stabilizować ją drewnianymi klinami. Istnieję kilka sposobów, jak zamontować ościeżnicę w ścianę. Jednym ze sposobów jest wykorzystanie pianki poliuretanowej, ale zdecydowanie pewniej jest umieścić ościeżnicę za pomocą kołków. Powstałe szczeliny, na skutek montażu należy wypełnić za pomocą pianki montażowej do stolarki. Uwaga, jak będą Państwo wypełniali puste przestrzenie pianką, powinno się zachować ostrożność jak również, nie należy jej nakładać w zbyt dużej ilości, gdyż przy schnięciu pianki, może ona rozepchnąć wolne miejsca i tym samym zniekształcić ościeżnicę. Gdy piana już odpowiednio zaschnie, wówczas można przejść do następnego etapu. Pomiędzy szczeliną a ościeżnicą zawsze powstają wolne odstępy, doskonałym sposobem na ich zakrycie są listwy maskujące, które umieszcza się za pomocą kleju. Tak oto przygotowaną ościeżnicę, należy wykończyć silikonem w kolorze drzwi. Jeżeli już jest dokładnie przygotowana ościeżnica, wówczas można zastanowić się nad doborem rodzaju drzwi wewnętrznych.

Otóż, drzwi można otwierać na mnóstwo sposobów, i tak na przykład wyróżnia się drzwi lewostronne, prawostronne, otwierane do wewnątrz, bądź na zewnątrz, w ścianie lub po ścianie. Wszystko jest uzależnione od tego, czy jest się leworęcznym, albo praworęcznym. Aczkolwiek, do małych pomieszczeń zaleca się montować drzwi chowane w ścianie, jednak ażeby taki rodzaj drzwi zamontować to trzeba uprzednio wcześniej uwzględnić je w projekcie mieszkania, natomiast sam system naścienny można przygotować później. Tak więc, rodzaj drzwi wewnętrznych jest uzależniony od tego, jakie jest wnętrze, a także, w jaki sposób są ustawione meble. Na dzień obecny zaleca się montaż systemów przesuwnych, ich niezaprzeczalną zaletą jest oszczędność miejsca, ponieważ nie potrzebują one odpowiedniego promienia do otwarcia, tak jak jest to w przypadku drzwi uchylnych. Jednak, aby je umieścić, należy pamiętać, aby pozostawić wolne miejsce na ścianie, po której będą prowadzone drzwi.

Jeśli nie będą mogli Państwo skorzystać z tego rodzaju drzwi wewnętrznych, wówczas istnieje jeszcze jedno rozwiązanie, są nimi drzwi harmonijkowe inaczej zwane drzwiami łamanymi, często stosowane w wejściu do kuchni.