Mój blog o wszystkim

Klamka jest takim urządzeniem, który za bardzo nie zajmuje naszej uwagi, dopóki w trakcie otwierania drzwi, nie zostanie nam ona w ręku. Ale spokojnie, są i na to metody. Musimy sobie zdać sprawę z jednej rzeczy, gdyż za wypadnięcie klamki z drzwi, niejednokrotnie odpowiada poluzowane mocowanie. Dokonuje się to w ten sposób, że z czasem śruby, które znajdują się w mechanizmie klamki, a tym samym są one przymocowane do skrzydła drzwi, zaczynają się stopniowo luzować. Gdy zobaczymy moment, w którym śruby kolokwialnie zaczynają puszczać, wówczas należy zdjąć otaczający klamkę szyld i mocno dokręcić w nim znajdujące się śruby. Jeśli jednak zlekceważymy pojawiający się luz w klamce, wówczas proces ich wykręcania będzie postępował, a my któregoś pięknego dnia, zostaniemy z klamką w dłoni. To nie jest jednak jedyna przyczyna wypadania klamki z drzwi. Czasami problem może być w nie dobrze dobranych śrubach.

Przy kupnie klamki, należy zwrócić uwagę, czy załączone śruby nie będą za krótkie, gdyż jeśli takie będą, wówczas nie zapewnią one odpowiedniego, a przede wszystkim trwałego mocowania. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na drzwi ciężkie, masywne, najczęściej stworzone z litego drewna, wówczas musi być do tego typu drzwi, dobrana odpowiednia klamka, gdyż nie dobrze dobrana może za skutkować tym, iż przy silniejszym szarpnięciu, klamkę wyrwiemy po prostu z drzwi.

Zawsze gdy klamka się zepsuje mamy dylemat czy kupować nową czy wymieniać w niej części. Otóż klamka składa się z kilku elementów, jednym spośród nich jest pochwyt, czyli to za co łapiemy klamkę i naciskamy, dalej mamy wewnętrzny mechanizm, w skład którego wchodzi sprężyna, i to ona jest szczególnie narażona na zniszczenie. I w tym miejscu, jeżeli posiadamy klamkę w starszym modelu, w którym zastępowano sprężynę na specjalną obręcz, najczęściej instalowaną na trzpieniu pochwytu, wówczas kiedy owa obręcz wyrobi się, co można zauważyć, w ten sposób, że klamka zaczynie swobodnie opadać, w takim przypadku nie warto inwestować w naprawę, klamki, lepiej jest po prostu zakupić nową.