Mój blog o wszystkim

Nierzadko w architekturze przemysłowej lub halach targowych żal jest ścian na montowane w tym miejscu witryn. Wszystka płaszczyzna staje się warta uwagi, a stolarka okienna tę powierzchnię zabiera.

Pasma świetlne- dobra alternatywa

Równocześnie gdy nie ma otworów okiennych hale są ponure i trzeba je doświetlać lampami, jakie szczególnie zwiększają koszty użytkowania budynków. Aby załagodzić ten problem stworzono pasma świetlne i świetliki kopułowe, które doświetlają budynki od sufitu. Bywa to rewelacyjne rozstrzygnięcie, gdyż na górze lecz nikt nie umieszcza półek, albo miejsc do roboty, a przy tym wpuszczają światło dzienne, zdrowe dla istot ludzkich.

Pasma świetlne to nic innego jak seria kulistych okien w dachu, które dają doświetlić potężne sale w gatunku sporych magazynów. Doskonale też komponują się nad schodami. Są wykonane zwykle z plastików tytułowanych na co dzień pleksi. Bywają mało podatne na działanie warunków atmosferycznych. Daje im się rozliczne wybarwienia w zależności od projektu. Często stają się transparentne, lecz również bywają niebieskie albo nabłyszczone. Aby przeciwdziałać utratom temperatury z domów i zwiększyć wytrzymałość na ogień wykonywane bywają z kilku warstw z komorą gazową wewnątrz.

Świetliki kopułkowe

Natomiast świetliki kopułowe to po prostu małe szyby na dachu robione w ten sam sposób jak pasma świetlne, ale wytypowane do doświetlania malutkich izb.