Mój blog o wszystkim

Obecnie oddałam w nowe ręce domek i znalazłam się przed decyzją co do następnego lokalu do zamieszkania. Oczywiście powinien to być budynek dostępniejszy wiele od obecnego, bowiem połowa forsy trafiła do portfela mojego eksia. Toteż jest to lokal malutki i przede wszystkim do restauracji. A naprawa to duży ambaras dla białogłowy po przejściach. Lecz jak ludzie dają radę, to i ja dam radę.

Wybór lokalizacji

Wybrałam okolice trzech miejsc, a więc Dolny Śląsk, okolice Kielc i okolice Rzeszowa, bo tam stare budynki są dostępne dla mnie. Wybrałam niemały domek na Warmii. Dom spory, zdecydowanie za potężny, z sporą parcelą, zdecydowanie za olbrzymią jak na moje potrzeby. Lecz za to intrygująco, wśród natury i w spokojnym, urokliwym miejscu. No i zainicjowałam renowacja. Najprzód po kilku miesiącach życia w tym miejscu wymyśliłam możliwości. W dalszej perspektywie zaczęłam umiejscawiać w mieście stosowne przedsiębiorstwa instalatorskie. Porozmawiałam z kilkoma sąsiadami, jakimiś zawodowcami od odnawiania i zaczął mi się rysować szkic robót. Wobec tego wcześniej wymiana dachu. Kupiłam dachówki.

Ściany

Zrezygnowałam z okładania styropianem ścian i stropów, gdyż mury okazały się podwójne z dziurą pustki, która sprawowała sens termicznej ochrony. A z uprzedniego domku przyniosłam niepomyślne przeżycia ze styropianem i wełną mineralną, w jakich to myszy i różne gronostaje robiły sobie tunele i wylęgarnie, niszcząc skutecznie zewnętrzną warstwę budynku. Potem okna i drzwi. Zdecydowałam się na naprawę tych, które już były, które okazały się co prawda mało szczelne, ale przynajmniej nie zagrażały zawilgnięciem domu, tak jak doskonałe postępowe sprzęty. W międzyczasie zamiana instalacji kablowej i hydrologicznej oraz zamiana ścieku na oczyszczalnię ścieków, mój ukłon w stronę postępu. W następnej kolejności załatanie dziur w tynku oraz pokrycie farbą ścian zewnętrznych i ścian w pokojach domu. Tym sposobem budynek nabrał wyglądu i był przydatny. Była w stanie obecnie przystąpić do tego, co potrafiłam w pojedynkę, to znaczy dekorowaniem wnętrza.