Mój blog o wszystkim

Mnóstwo osobników ma dosyć zamieszkiwania w kamienicy, gdzie zza dowolnej ściany słyszy się odgłosy żywota dowolnych lokatorów, a zaduchy przenikają każdym otworem okiennym. Więc decydują o osiedleniu się w gniazdku za miastem. I tu normalnie przychodzi zapytanie czy wybrać wyszykowany przez kogoś domek, czy raczej stawiać samodzielnie. W tej chwili przypomina mi się stare sformułowanie, iż wpierw buduje się dom dla wroga, drugi wznosi się dla znajomych, a trzeci do własnego użytku.

W ten sposób zdobywa się domostwo doskonały, jaki zapewnia różne wymogi. Powracając do głównego wątku, dowiemy się obecnie na alternatywie kolejnej, to znaczy zakupieniu działki i budowaniu domku. Na co zwracać uwagę kupnie kawałka ziemi? Oczywiście znaczące musi być, w jakiej lokalizacji jest ziemia umiejscowiona, przeto wynajdujemy sobie obszar na jakim ewentualnie zechcemy żyć. Jakiś nasz przyjaciel zrobił to rzeczywiście, czyli na planie obszaru dookoła Gdańska zakreślił cyrklem okrąg 10 km dookoła miasta i na obszarze wykreślonego koła szukał działki dla rodzinki. Znaczące jest także określenie sobie, czy to musi być dosłownie wioska, czy może przedmieścia.

Drugą dość zasadniczą rzeczą jest przetestowanie, czy kawałki ziemi, jakie wyszukujemy są uzbrojone. Jeżeli nie są, czyli jeśli nie mają podciągniętej wody, prądu, gazu, to trzeba wziąć pod rozwagę cenę poprowadzenia tychże i czas potrzebny na ich doprowadzenie. Drugą fundamentalną rzeczą jest przejazd do działki. Kodeks nie uznaje na dzielenie parcel bez dojazdu, lecz często zdarza się, iż parcela została wydzielana w okresie, gdy ta ustawa jeszcze nie działało, toteż warto się upewnić. Czasem właścicielem ulicy dojazdowej jest inna osoba, a każdemu użytkownikowi działki należy się uprawnienie służebności drogi. Zazwyczaj mieszkańcy przestrzegają te przepisy, lecz bardzo rzadko, przydarza się, że kolejny posiadacz działki wchodzi w konflikt z posiadaczem dojazdu i temat ma finał przed sędzią.

Lecz co z tego, że kodeks stanie po mojej stronie, jeśli to zajmuje mnóstwo czasu, a jednakże drogi nie możemy jak użytkować.